Utvalda tillbehör
Produktbeskrivning
DatortillbehörTangentbord & TillbehörGaming tangentbord från Corsair
K70 Pro Mini är ett trådlöst gamingtangentbord från Corsair som kombinerar kompakt design med anpassningsbara funktioner. Med en 60%-layout och Cherry MX Red-brytare erbjuder detta tangentbord en responsiv och tyst spelupplevelse. Anslutning kan göras via 2,4GHz Slipstream Wireless, Bluetooth eller USB, vilket ger flexibilitet oavsett användningsområde.Den robusta aluminiumramen bidrar till en hållbar byggkvalitet, vilket gör tangentbordet lämpligt för både hemmaanvändning såväl som mobilt bruk. RGB-bakgrundsbelysning med 360° LightEdge möjliggör visuell anpassning och flera färgkombinationer. Med hot swap möjligheten kan användaren enkelt byta ut brytare för att optimera spelupplevelsen. Dessutom erbjuder tangentbordet upp till 32 timmars batteritid med RGB-effekter aktiverade.
Sammanfattning
- Kompakt design
- 60% layout med Cherry MX Red brytare
- Hot swap-funktion för anpassningsbara brytare
- Upp till 32 timmars batteritid med RGB aktiverat
Artikelnummer
Vårt artikelnummer: 21953
Tillv. artikelnummer: CH-9189010-ND
Om varumärket
Corsair, allt en gamer behöver - Varumärket har varit ett känt namn sedan i mitten på 90-talet med deras PC-komponenter och har gått från att vara utmanande pionjärer inom gaming till en av världens mest etablerade företag inom gamingindustrin. 2014 gick Corsair ut med att expandera deras produktportfölj till gamingtillbehör med bland annat möss, headset och tangentbord.
Målet med att lansera gaming tillbehör var att ta deras innovativa produktutveckling till tillbehörsvärlden och skapa den bästa spelupplevelsen möjligt för gamers och e-sportproffs. 2018 förvärvade Corsair också varumärket Elgato Gaming som har full fokus på att göra innovativa streaming-produkter och därmed breddade deras sortiment ytterligare.
Specifikationer
Anslutning
| Anslutning | 2.4GHz, Bluetooth, USB |
| Trådlös | Ja |
| Kompatibilitet | Mac, PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series |
Egenskaper
| Mekaniska brytare | Ja |
| Typ av brytare | Cherry MX Red |
| Formfaktor | Compact |
| Knapplayout | ISO 62 |
| Språklayout | ISO Nordisk (ÅÄÖ) |
| Belysning | Ja |
| Färg på belysning | RGB (16.8 m) |
| Knappmaterial | PBT Double-shot |
| Double-shot | Nej |
| N-key rollover | Ja |
| Anti-ghosting | Ja |
| Hotswap | Ja |
| Profil | Cherry |
| Färg | Svart |
Garanti
| Producentens garanti | 2 års garanti |
Mått & vikt
| Kabellängd | 1.82 meter |
| Bredd | 293 mm |
| Djup | 109 mm |
| Höjd | 40 mm |
| Vikt | 640 g |


