Utvalda tillbehör
Produktbeskrivning
KonsolNintendoSwitch TillbehörHeadsets från RIG Gaming
RIG 300 PRO HN är ett trådbundet headset från RIG Gaming, utformat för användning med Nintendo Switch samt PC och smartphones. Med 40 mm-drivrutiner levererar det klart ljud med balanserad bas och diskant för att ge en realistisk ljudupplevelse under spelande. Det har en impedans på 32 ohm och ett frekvensomfång mellan 20 Hz och 20 kHz, vilket ger ett brett spektrum av ljudåtergivning.Huvudstrukturen i headsetet är byggd för att vara både lätt och hållbar, vilket gör det bekvämt för längre spelsessioner. Den sluten akustiska konstruktionen och de vadderade öronkåporna bidrar till aktiv ljudisolering, vilket hjälper spelarna att fokusera på spelet. Den uttagsbara bommikrofonen erbjuder tydlig kommunikation medan volymkontroller och mute-funktion ger extra bekvämlighet. En anslutning via 3,5 mm gör headsetet kompatibelt med en rad enheter, och en kabellängd på 1,5 meter ger tillräcklig rörelsefrihet.
Sammanfattning
- Over-ear design
- 40 mm drivrutiner
- Utformats för spel med konsol och PC
- Ger ett klart och balanserat ljud
- 3.5 mm anslutning för bred kompatibilitet
Artikelnummer
Vårt artikelnummer: 21959
Tillv. artikelnummer: 3665962009217
Om varumärket
Få ut det mesta av ditt headset med RiG Gaming – Bolaget har sina rötter från Santa Cruz, Kalifornien där det startades som en avdelning inom Plantronics (nu Poly) att fokusera på premium gaming hörlurar/headset för e-sport. RiG var de första att introducera stadium klassade e-sport headset i världen och har blivit en pålitlig och älskad headsettillverkare inom spel scenen. År 2020 köptes RiG upp av NACON.
Du kan hitta allt från billigare trådade headset som RiG 300 Serien till mer premium trådlösa headset som RiG 800 Pro Serien. Med RiG Gaming headset får du högkvalitativa gaming headset som blandar funktioner och prestanda i ett och som klarar av de höga krav spelare ställer. Eftersom RiG har ett så stort utbud av olika gaming headset så är vi säkra på att du kommer hitta ett RiG headset som passar just dig oavsett om du spelar på dator, Playstation 5, Xbox Series eller Nintendo Switch.
Specifikationer
Anslutning
| Anslutning | 3.5mm |
| Trådlös | Nej |
| Kompatibilitet | Nintendo Switch, PC, Smartphone |
Egenskaper
| Membranstorlek | 40 mm |
| Akustisk konstruktion | Sluten |
| Formfaktor | Over-ear |
| Hörlurskuddar | Tyg |
| Färg | Svart |
Funktioner
| Mute-knapp | Ja |
| Volymkontroll | Ja |
Garanti
| Producentens garanti | 2 års garanti |
Ljudutgång
| Frekvensomfång | 20-20000 Hz |
| Impedans | 32 Ω |
| Känslighet | 111 dBSPL/V dB |
| Ljudbild | Stereo |
Mikrofon
| Frekvensomfång | 100-10000 Hz |
| Polärt mönster | Unidirectional |
| Löstagbar | Nej |
Mått & vikt
| Kabellängd | 1.5 meter |
| Vikt | 233 g |


