Utvalda tillbehör
Produktbeskrivning
DatortillbehörTangentbord & TillbehörGaming tangentbord från ZOWIE by BenQ
Celeritas II Tangentbord DIVINA Blå är ett gamingtangentbord från ZOWIE, utformat för att tillgodose behoven hos seriösa spelare. Med optiska brytare och ett optimalt avstånd för tangentaktivering erbjuder detta tangentbord en pålitlig och responsiv spelupplevelse. Den nordiska språklayouten (ISO) säkerställer en bekväm användning för svenska spelare.Celeritas II är byggt för hög hållbarhet och konsekvent tangentnedtryckning tack vare dess järnfjäder av högsta kvalitet. Tangentbordet stödjer anti-ghosting och N-key rollover, vilket gör att flera tangenttryckningar kan registreras samtidigt utan problem. Med USB-anslutning är det enkelt att koppla in och använda utan behov av drivrutiner. Bakgrundsbelysta tangenter med justerbar ljusstyrka och röd LED-belysning ger extra funktionalitet i mörka spelmiljöer.
Sammanfattning
- Optiskt tangentbord
- ISO Nordisk layout
- Utformat för gamers
- Hög hållbarhet med järnfjäder
- Bakgrundsbelysta tangenter
Artikelnummer
Vårt artikelnummer: 15194
Tillv. artikelnummer: 9H.N2CAB.AEY
Om varumärket
ZOWIE by BenQ - Tillverkaren som strävar efter perfektion - Bolaget grundades 2008 och har från början varit dedikerade att tillverka spelutrustning med så bra prestation som möjligt på elitnivå. Alla deras produkter är framtagna med e-sportlegender som Emil "HeatoN" Christensen, Abdisamad "SpawN" Mohamed och Filip "NEO" Kubski.
Alla ZOWIE by BenQ's produkter är konstruerade med agenda att dom ska kunna prestera på topp. Nästan alla deras möss kommer i olika storlekar för att kunna passa alla slags spelare. Alla deras skärmar som också används under e-sportturneringar över hela världen kommer med de funktioner och hårdvara som behövs för att kunna prestera även på den allra högsta nivån.
Specifikationer
Anslutning
| Anslutning | USB |
| Trådlös | Nej |
| Kompatibilitet | Mac, PC |
Egenskaper
| Mekaniska brytare | Ja |
| Typ av brytare | Optical |
| Formfaktor | Full-size |
| Knapplayout | ISO 105 |
| Språklayout | ISO Nordisk (ÅÄÖ) |
| Belysning | Ja |
| Färg på belysning | Röd |
| Knappmaterial | ABS |
| Multimediaknappar | Ja |
| Handledsstöd | Ja |
| N-key rollover | Ja |
| Anti-ghosting | Ja |
| Färg | Blå |
Garanti
| Producentens garanti | 1 års garanti |
Mått & vikt
| Kabellängd | 1.6 meter |
| Bredd | 490 mm |
| Djup | 230 mm |
| Höjd | 75 mm |
| Vikt | 1600 g |


