Utvalda tillbehör
Podcast Boom Mic Stand - Mikrofonarm
Mikrofontillbehör
1390 kr
Produktbeskrivning
DatortillbehörHeadset & LjudMikrofon från Shure
MV6 från Shure som är speciellt utformat för streaming och gaming. Mikrofonen har en modern USB-C-anslutning, vilket ger en enkel installation och snabb anslutning. Med en känslighet på 128 dB SPL erbjuder den kristallklart ljud och utmärkt ljudisolering, vilket säkerställer att din röst hörs tydligt.Byggd för att leverera hög ljudkvalitet, har MV6 en dynamisk kapsel med kardioidkaraktäristik som fokuserar på ljud från framsidan och effektivt minimerar bakgrundsljud. Den inkluderar en mute-knapp för snabb tystning under videomöten eller inspelningar och en 3,5 mm-kontakt för anslutning av hörlurar. Auto Level Mode anpassar ljudnivån automatiskt, vilket gör att du kan tala i olika volymer utan att oroa dig för nivåskiftningar. Med brusreducerande teknik och digital Popper Stopper-funktion, elimineras oönskade plosiva ljud, vilket ger klara och professionella inspelningar. Den är kompatibel med både Mac och PC, vilket gör den mångsidig för olika användningsområden.
Sammanfattning
- Kardioidkaraktäristik
- Känslighet 128 dB SPL
- Optimal för gamers och streamers
- Brusreducering
- USB-C anslutning
Artikelnummer
Vårt artikelnummer: 31966
Tillv. artikelnummer: MV6
Om varumärket
Shure Incorporated är en amerikansk leverantör och producent av professionell ljudteknik. Shure är baserat i Illinois, USA och grundades redan 1925. Namnet var då "The Shure Radio Company" och de sålde då radiokomponenter innan radion blev en vedertagen hushållsapparat.
Idag har de ett brett utbud inom kategorier så som, mikrofoner, fonografer, konferenssystem, hörlurar och digital signalbehandling. Shure är ett företag byggt av ingenjörer, men också artister, talare och fans, som vet vad som står på spel när det väl gäller.
Specifikationer
Anslutning
| Anslutning | USB-C |
| Kompatibilitet | Mac, PC |
Egenskaper
| Färg | Svart |
Funktioner
| Mute-knapp | Ja |
Garanti
| Producentens garanti | 2 års garanti |
Mikrofon
| Typ | Dynamisk |
| Frekvensomfång | 50-15000 Hz |
| Känslighet | 128 dB SPL dB, 94 dB SPL dB |
| Polärt mönster | Unidirectional |
Mått & vikt
| Vikt | 1287 g |
Relaterade produkter
Andra köpte även
Andra tittade även på
Prishistorik
Nedan finner du prishistorik för denna produkten de senaste 30 dagarna.
Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan nuvarande pris började tillämpas:


