Produktbeskrivning
DatortillbehörRouter & NätverkNätverksadapter från TP-Link
TP-Link Archer T3U Nano är en MU-MIMO USB-adapter från TP-Link som erbjuder snabb trådlös anslutning. Med en kombinerad WiFi-hastighet på upp till 1300 Mbps och stöd för dual-band med 400 Mbps på 2,4 GHz och 867 Mbps på 5 GHz, säkerställs en stabil och snabb internetuppkoppling för dina enheter. Den diskreta nano-designen gör att adaptern är lätt att använda utan att ta upp för mycket utrymme.Adapterns byggkvalitet är optimerad för att ge högre prestanda med MU-MIMO-teknik, vilket möjliggör effektiv samtidig dataöverföring till flera enheter. Den ansluts enkelt via USB-A och är kompatibel med operativsystem som Windows 11/10/8.1/8/7. Den är även förberedd för framtida säkerhetsstandarder med WPA3. Archer T3U Nano är lätt att installera och ger dig en tillförlitlig och snabb anslutning för gaming och streaming.
Sammanfattning
- WiFi-hastighet
- Upp till 1300 Mbps
- För användare som behöver snabb och stabil internetuppkoppling
- MU-MIMO-teknik för effektiv dataöverföring
- Kompatibel med flera operativsystem
Artikelnummer
Vårt artikelnummer: 27111
Tillv. artikelnummer: ARCHER T3U NANO
Om varumärket
TP-Link grundades 1996 av två bröder för att kunna producera och marknadsföra ett nätverkskort de hade utvecklat. Det blev startskottet på en otrolig resa där företaget har växt sig och blivit en av de större aktörerna på nätverksprodukter i världen. TP i företagsnamnet är baserat på konceptet ”twisted pair” som är en sort elektromagnetiska kablar.
TP-Link producerar bland annat routrar, mobiltelefoner, repeaters, LED-lampor, nätverksswitchar, ADSL, powerbanks och trådlösa adaptrar. TP-Link har genom åren utvecklat och diversifierat sitt produktutbud att också innefatta flera smarta hemprodukter som till exempel smart pluggar och WiFi-kameror.
Hos MaxGaming kan du hitta flera produkter från TP-Link så du kan skaffa det bästa nätverket för ditt hem eller kontor. Ett snabbt och stabilt nätverk är viktig framför allt för gamers som spelar online så att man inte laggar och missar skottet i de viktigaste ögonblicken. Vi har allt från trådlösa routrar, switchar och range-extenders från TP-Link till konkurrenskraftiga priser.
Specifikationer
Anslutning
| Anslutning från | USB-A (Hane) |
Egenskaper
| Standard | 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Överföringshastighet | 1300 Mbps |
| Frekvensband | 2,4 GHz, 5GHz, Dual-band teknologi |
| Färg | Svart |
Garanti
| Producentens garanti | 2 års garanti |
Mått & vikt
| Bredd | 15.7 mm |
| Djup | 19.85 mm |
| Höjd | 7.39 mm |


