Produktbeskrivning
DatortillbehörRouter & NätverkNätverksswitchar från TP-Link
LS1005G är en nätverksswitch från TP-Link som möjliggör expansion av trådbundna nätverk i hemmet. Den är designad med en fanless konstruktion för tyst drift även under hög belastning och har en överföringshastighet på 10/100/1000 Mbps. Med sina fem RJ-45-portar är den perfekt för att koppla ihop flera enheter.Switchen har en switching-kapacitet på 10 Gbps och stödjer 802.3X flow control vilket bidrar till effektiv datahantering. Den är kompakt i designen med en bredd på 90 mm och en höjd på 23 mm, vilket gör den enkel att placera på skrivbordet eller montera på väggen. Strömförsörjningen sker via en extern adapter med en utgång på 5VDC/0.6A. Den är byggd med fokus på energieffektivitet och har en praktisk plug-and-play-funktion som gör installationen smidig.
Sammanfattning
- Fanless design för tyst drift
- Överföringshastighet 10/100/1000 Mbps
- Hemmanätverk och små kontor
- 802.3X flow control för effektiv datahantering
- Plug and play-installation
Artikelnummer
Vårt artikelnummer: 20451
Tillv. artikelnummer: LS1005G
Om varumärket
TP-Link grundades 1996 av två bröder för att kunna producera och marknadsföra ett nätverkskort de hade utvecklat. Det blev startskottet på en otrolig resa där företaget har växt sig och blivit en av de större aktörerna på nätverksprodukter i världen. TP i företagsnamnet är baserat på konceptet ”twisted pair” som är en sort elektromagnetiska kablar.
TP-Link producerar bland annat routrar, mobiltelefoner, repeaters, LED-lampor, nätverksswitchar, ADSL, powerbanks och trådlösa adaptrar. TP-Link har genom åren utvecklat och diversifierat sitt produktutbud att också innefatta flera smarta hemprodukter som till exempel smart pluggar och WiFi-kameror.
Hos MaxGaming kan du hitta flera produkter från TP-Link så du kan skaffa det bästa nätverket för ditt hem eller kontor. Ett snabbt och stabilt nätverk är viktig framför allt för gamers som spelar online så att man inte laggar och missar skottet i de viktigaste ögonblicken. Vi har allt från trådlösa routrar, switchar och range-extenders från TP-Link till konkurrenskraftiga priser.
Specifikationer
Anslutning
| LAN | 5 |
| Trådlös | Nej |
Egenskaper
| Överföringshastighet | 10/100/1000 Mbps (RJ-45) |
| Avancerade funktioner | 802.3X Flow Control |
| Färg | Svart |
Garanti
| Producentens garanti | 3 års garanti |
Mått & vikt
| Bredd | 90 mm |
| Djup | 72 mm |
| Höjd | 23 mm |
Prestanda
| Strömförsörjning | External Power Adapter (Output: 5VDC/0.6A) |


