Utvalda tillbehör
Produktbeskrivning
DatortillbehörHeadset & LjudGaming headsetTrådbundet från Razer
Kraken X Lite är ett gamingheadset från Razer som erbjuder överlägsen ljudkvalitet och komfort. Med sin slutna akustiska konstruktion och 7.1 surroundljud är headsetet designat för att fördjupa spelupplevelsen. Vikten på endast 230 gram gör det lätt att bära under längre spelsessioner.Byggkvaliteten är hög med syntetiska läderkuddar som ger en mjuk och bekväm passform. Headsetet är utrustat med en 3.5 mm anslutning som gör det kompatibelt med flera enheter, inklusive PC, PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, Nintendo Switch och smartphones. Impedansen ligger på 32 ohm och den akustiska designen bidrar till att stänga ute externa ljud, vilket förbättrar fokus under spelandet. Det hörbara frekvensområdet sträcker sig från 12 Hz upp till 28 kHz, vilket ger ett brett ljudspektrum.
Sammanfattning
- Ultralätt design
- Vikt: 230 gram
- Passar gamers som söker komfort under långa spelsessioner
- 7.1 surroundljud för ökad inlevelse
- Kompatibel med flera spelplattformar och enheter
Artikelnummer
Vårt artikelnummer: 17095
Tillv. artikelnummer: RZ04-02950100-R381
Om varumärket
Razer - Den trehövdade ormen och gröna färgen eller Chorma-belysning är något nästan alla gamers känner igen. Razer är en av de mest välkända varumärkena inom gaming och det är inget som går oförtjänt. Dom långa historik av innovativa produkter som lyft branschen och vunnit otaliga priser genom åren bevisar dom gång på gång varför dom hör till toppen.
Razer en av de bredaste sortiment av gamingprodukter i världen med nästan minst en produkt i varje segment. Med deras stora maskineri så har dom möjlighet att forska, utveckla och producera produkter till superb kvalité. Om du letar efter en produkt som inte sviker när det gäller, då är Razer något för dig.
Specifikationer
Anslutning
| Anslutning | 3.5mm |
| Kompatibilitet | Mac, Nintendo Switch, PC, PS4, PS5, Smartphone, Xbox One, Xbox Series |
Egenskaper
| Membranstorlek | 40 mm |
| Akustisk konstruktion | Sluten |
| Formfaktor | Over-ear |
| Hörlurskuddar | Syntetiskt läder |
| Belysning | Nej |
| Färg | Svart |
Funktioner
| Chatmix | Nej |
| Mute-knapp | Nej |
| Volymkontroll | Nej |
Garanti
| Producentens garanti | 2 års garanti |
Ljudutgång
| Frekvensomfång | 12-28000 Hz |
| Impedans | 32 Ω |
| Ljudbild | 7.1 |
Mikrofon
| Frekvensomfång | 100-10000 Hz |
| Känslighet | -45 dB |
| Polärt mönster | Unidirectional |
| Löstagbar | Nej |
Mått & vikt
| Kabellängd | 1.3 meter |
| Vikt | 230 g |


