Produktbeskrivning
DatortillbehörRouter & NätverkTrådlös router från TP-Link
Archer C20 är en trådlös router från TP-Link som erbjuder dual band WiFi med en maximal överföringshastighet på 750 Mbps. Routern är designad för större hem och regelbundet användande och harmoniserar hög hastighet på både 2,4 GHz och 5 GHz frekvenser. Med tre externa antenner säkerställs ett stabilt och pålitligt nätverk.Routermodellen stöder Wi-Fi 5-standarden (802.11ac) och levererar hastigheter om 300 Mbps på 2,4 GHz-bandet och 433 Mbps på 5 GHz-bandet, vilket gör den effektiv för bandbreddskrävande aktiviteter som HD-streaming och onlinespel. Enheten tillhandahåller också funktioner som QoS (Quality of Service) och föräldrakontroll, vilket ökar dess användbarhet i familjemiljöer. Med flera portar, inklusive fyra LAN-anslutningar, erbjuder den dessutom flexibilitet för anslutning av flera enheter.
Sammanfattning
- Dual-band WiFi
- Maximal överföringshastighet: 750 Mbps
- Lämplig för större hem och krävande användare
- Stabil nätverksanslutning med tre externa antenner
- Stöd för QoS och föräldrakontroll
Artikelnummer
Vårt artikelnummer: 19962
Tillv. artikelnummer: Archer C20
Om varumärket
TP-Link grundades 1996 av två bröder för att kunna producera och marknadsföra ett nätverkskort de hade utvecklat. Det blev startskottet på en otrolig resa där företaget har växt sig och blivit en av de större aktörerna på nätverksprodukter i världen. TP i företagsnamnet är baserat på konceptet ”twisted pair” som är en sort elektromagnetiska kablar.
TP-Link producerar bland annat routrar, mobiltelefoner, repeaters, LED-lampor, nätverksswitchar, ADSL, powerbanks och trådlösa adaptrar. TP-Link har genom åren utvecklat och diversifierat sitt produktutbud att också innefatta flera smarta hemprodukter som till exempel smart pluggar och WiFi-kameror.
Hos MaxGaming kan du hitta flera produkter från TP-Link så du kan skaffa det bästa nätverket för ditt hem eller kontor. Ett snabbt och stabilt nätverk är viktig framför allt för gamers som spelar online så att man inte laggar och missar skottet i de viktigaste ögonblicken. Vi har allt från trådlösa routrar, switchar och range-extenders från TP-Link till konkurrenskraftiga priser.
Specifikationer
Anslutning
| LAN | 4 |
| WAN | 1 |
| Trådlös | Ja |
Egenskaper
| Standard | 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n, Wi-Fi 5 |
| Överföringshastighet | 5 GHz: 433 Mbps, 2.4 GHz: 300 Mbps |
| Frekvensband | 2,4 GHz, 5GHz, Dual-band teknologi |
| QoS (Quality of Service) | Ja |
| Antenner | 3 |
| Avancerade funktioner | Föräldrakontroll |
| Färg | Blå, Vit |
Garanti
| Producentens garanti | 3 års garanti |
Mått & vikt
| Bredd | 230 mm |
| Djup | 144 mm |
| Höjd | 35 mm |
| Vikt | 330 g |


