Produktbeskrivning
Med överföringshastigheter på upp till 130 MB/s minskar SanDisk Ultra USB 3.0 Flash Drive den tid du kommer att lägga på att vänta på att filer ska flyttas från flash -enheten till din dator. Med den här snabba enheten kan du överföra och lagra stora filer upp till tio gånger snabbare än USB 2.0 -enheter.Artikelnummer
Vårt artikelnummer: 19471
Tillv. artikelnummer: SDCZ48-128G-U46
Om varumärket
SanDisk är idag världens främsta renodlade aktör inom flashlagring. Varje dag förlitar sig miljontals människor på att SanDisks produkter ska säkra deras mest krävande data – från AI-modeller och 8K-videoproduktioner till massiva spelbibliotek. Företaget grundades 1988 av Eli Harari, Sanjay Mehrotra och Jack Yuan (då som SunDisk) och har sedan dess varit drivande i utvecklingen av flashminnesteknik. För dagens användare är SanDisk mest känt för sina högpresterande SSD-enheter, USB-C-minnen och minneskort som sätter standarden för branschen.
Genom att fokusera uteslutande på flashbaserad teknik har de lyckats ligga i absolut framkant när det gäller hastighet – ett måste i en tid där vi hanterar allt tyngre filer. Deras ingenjörer arbetar efter rigorösa kvalitetsstandarder för att säkerställa att din data är trygg, oavsett om det gäller arbete eller nöje.
Specifikationer
Anslutning
| Anslutning | USB 3.0 |
| Kompatibilitet | Mac, PC |
Egenskaper
| Storlek | 128 GB |
| Typ | USB minne |
| Överföringshastighet | 130MB/s |
| Färg | Svart |
Mått & vikt
| Bredd | 21.59 mm |
| Djup | 56.09 mm |
| Höjd | 10.41 mm |


